Ką svarbu žinoti apie trinkeles?

Trinkelės: kas, kam, kaip, kodėl?

Trinkelės – viena iš populiariausių lauko dangų, kuriai būdinga ilgaamžiškumas, patvarumas, atsparumas.

Trinkelės naudojamos takams, įvarioms aikštelėms, įvažiavimams, šaligatviams, gatvėms, gyvenamųjų namų kiemams ir sodų takeliams, laiptų įrengimui lauke, stovėjimo aikštelių grindimui ir klojimui. Nutirpus sniegui, atšilus orams pavasarį pradedame rūpintis namo aplinka, kiemo išvaizda, privažiavimo takais ir takeliais. Tai pats geriausias metas kloti grindinį ir pasirinkti tinkamas trinkeles konkrečiam tikslui.

Taigi, ką pravartu žinoti apie trinkeles?

 

Trinkelių rūšys pagal jų pagaminimo medžiagą: 

Betoninės trinkelės
Betoninės trinkelės - vienos populiariausių trinkelių, naudojamos mažoms apkrovoms. Jos yra pakankamai tvirtos ir atsparios, dažniausiai naudojamos pėsčiųjų zonoms bei lengvajam transportui važiuoti. Betoninės trinkelės pasižymi tuo, kad jas lengva prižiūrėti. Jas, akip ir kitos rūšies plyteles, galima rinktis iš skirtingų dydžių, spalvų, faktūrų. Populiariausia spalva yra pilka, nes ji yra pigiausia. Naudojamos ir kitos splavos: ruda, raudona, geltona, žalia ir t.t. Tik retesnių spalvų plytelės yar brangesnės, todėl rečiau ir pasirenkamos.

Siekiantiems išskirtinumo ir norintiems matyti daugiau žolės, siūlomos ažūrinės trinkelės, kuriose padarytos specialios ertmės žolei augti. Šios trinkelės ant klojamo ploto užima tik 40 proc. žemės paviršiaus, todėl dažnai naudojamos viešosioms erdvėms: parkams, skverams ir kitoms vietoms, kuriose norima, kad trinkelėmis grįsta danga įsilietų į aplinką. 

Klinkerio trinkelės
Klinkerio trinkelės yra pagamintos iš degto molio su priemaišomis. Jų spalva išgaunama deginimo procese ir gali būti nuo šviesios smėlio spalvos iki anglies juodumo.Klinkerio trinkelės yra natūralios medžiagos, patvaresnės ir atsparesnės nei betoninės. Jos turi ypatingą atsparumą įvairai agresyviai aplinkai, cheminėms rūgštims bei žvarbioms gamtos sąlygoms. Klinkerio plytelės taip pat gali būti įvairių atspalvių bei ažūrinės. Lyginant kainą su betoninėmis šios trinkelės yra gerokai brangesnės. 

Natūralaus akmens trinkelės
Natūralaus akmens trinkelės – rečiausiai naudojams trinkelės. Ieškantiems prabangos ir solidumo šios plytelės yra išeitis. Jos yra gaminamos iš granito ir bazalto, todėl jų ir kaina yra pati brangiausia. Dažniausiai natūralaus akmens trinkelės klojamos, kai yra didelės apkrovos, intensyvesnis eismas, sunkesnis transportas važinėja, nes jos gali atlaikyti didelį svorį. Jos taip pat pasižymi atsparumu įvairioms oro sąlygoms ir yra ilgaamžės.

 

Trinkelių įvairovė pagal spalvą, matmenis ir formą 

Trinkelių storiai ir matmenys
Trinkelių storis parenkamas pagal apkrovas ir naudojimo intensyvumą plotui, kuriame šios bus klojamos.

5 cm (200x100x50) storio trinkelės - pėsčiųjų zonoms, tinka įvairiems takeliams ir takams, plotams, kur nėra didelės apkrovos;

6 cm (200x100x60) storio trinkelės - lengvojo transporto judėjimui važiavimui, tinka įvažiavimams į garažą, kiemą, sklypą;

7 cm (200x100x70) galima naudoti ten, kur yra labai dideli lengvojo transporto srautai arba nedideli sunkiojo transporto srautai;

8 cm (200x100x80) storio trinkelės ir storesnės - tinka sunkiajam transportui bei vietoms, kuriose yra intensyvus transporto judėjimas.

100×100 cm pločio trinkelės dažniausiai yra naudojamos dengiamo ploto kraštuose, prie bortelių tam, kad nereikėtų pjauti 200×100 trinkelių. 

Trinkelių panaudojimas pagal skirtingas formas
Lietuvoje populiariausios yra tradicinės, stačiakampio formos trinkelės. Ieškantys išskirtinumo ir originalumo renkasi netikėtas, šiuolaikiško dizaino formas, kurios išklotą grindinį padaro žaismingesnį, inovatyvų.

Kvadratinės arba stačiampės trinkelės tinkamos kiemams, takeliams, terasoms ir kitiems grindinio plotams kur nebus veikiamos didžiulių apkrovų.

Nestandartinių formų kaip kaulo formos, arba banguotos sigmos formos trinkelės pasižymi tvirtesniu sukibimu tarpusavyje ir didelių apkrovų atlaikymu. Tokių formų trinkelės klojamos privačiuose kiemuose kai pageidaujama nestandartinio rašto. Pažymėtina, kad ir standartinių formų (200x100x50) trinkelėmis klojant specialiu raštu "eglutė" galima gauti labai tvirtą grindinio surišimą.

Akmens tinkelių forma išgaunama skaldant natūralų akmenį, tad jų išmatavimai turi gana didelius svyravimus, tačiau dažniausiai yra kūbo formos.

Trinkelių spalvų ypatumai
Atsižvelgiant į medžiagą iš kurios yra pagamintos trinkelės, galima rinktis įvairias jų spalvas bei tekstūras. Kaip jau buvo minėta, betoninės trinkelės turi didesnę spalvų įvairovę: nuo pigiausių pilkų iki mažiau įprastų juodų, rudų, raudonų, oranžinių, geltonų arba žalių. Betoninių trinkelių spalvos gali būti maišomos vienoje trinkelėje (pvz.: pusė trinkelės rudos spalvos, o kita pusė juodos). Toks metodas vadinamas colormix.

Natūralaus akmens trinkelių spalvos yra tokios, kokių splavų randamas gamtoje natūralus akmuo.

Skirtinga betoninių trinkelių spalva išgaunama naudojant betono dažus. Kadangi šių trinkelių spalva yra linkusi blukti nuo dienos šviesos. Todėl rinkdamiesi betoninių trinkelių splavą, atkreipkite dėmesį į ilgą laikotarpį lauko sąlygose esančias trinkeles, o ne atvaizduotas tik nuotraukose ar yra naujai paklotos. 

Trinkelių klojimo raštai
Jeigu su spalvomis ir trinkelių formomis permažai originalumo, tuomet jį galime pasiekti trinkelių klojimo raštų įvairove. Dažniausiai naudojami jų klojimo būdai yra šie: pusinis sujungimas, lenktas sujungimas, sujungimas eglute, centrinis sujungimas, pintas sujungimas naudojant mozaikinius akmenis ir kiti. Kartais siekiant išskirtinumo taikomi įvairūs metodai, maišomos skirtingų spalvų bei dydžių trinkelės, kas leidžia sukurti ypatingus piešinius ir atrodo originaliai.

Scroll to Top