Išsirinkome pačias gražiausias ir kokybiškiausias trinkeles, jas paklojo patys profesionaliausi klojėjai, laikydamiesi teisingos technologijos. Kiemas atrodo puikiai, negalime atsidžiaugti. Deja, laikui bėgant, mūsų kiemo vaizdas keičiasi ir nerimą kelia tarp trinkelių pradėjusios augti žolės ir samanos. Tai yra neišvengiamas reiškinys, su tuo reikia susitaikyti ir imtis periodinių priemonių.
Mes jums pasiūlysime keletą skirtingų būdų kaip su tuo kovoti, o jūs nuspręsite, kuris jums yra priimtiniausias.
- Mechaniniai (rankiniai) būdai
Ravėjimas rankomis. Šis būdas turi savo pliusų ir savo minusų. Tai ekologiškas ir ekonomiškas procesas, nereikalaujantis specialių įgūdžių, visiems priimtinas ir įveikiamas. Tai daroma įprastu buitiniua, sodo peiliu arba naudojamas specialus ravėjimui skirtas peilis, dar vadinamas “grandikliu”. Tai nėra įprastas peilis. Jis turi kitokią geležtę.
Gerą kokybišką grandiklį įsigysite už keliolika eurų ir jis jums tarnaus ilgus metus. Pigesni peiliai čia jums nepasitarnaus, nes piktžolių ir samanų naikinimas tarp trinkelių reikalauja stipraus atsparaus plieno ir itin aštrių ašmenų.
Procesas toks: su grandiklio pagaląstais ašmenimis prapjaustote labai apžėlusias arba stipriai įaugusių žolių vietas. O su kita grandiklio puse, kuri panaši į kabliuką, prabraukiate pro tarpus, ištraukdami visas nupjautas šaknis ir augalus su nešvarumais.
Apsamanojusius trinkelių tarpus užtenka tik perbraukti su grandiklio kabliuku ir sušluoti iškrapštytas samanas.
Jeigu didelis trinkelių plotas su apžėlusiais tarpais, tai šis būdas gali labai išvarginti. Todėl jį vertą naudoti tik nedideliems trinkelių plotams išvalyti.
Piktžoles tarpeliuose patariama naikinti reguliariai, nelaukiant kol jos išaugs ir jų šaknys sustiprės.
Svarbu žinoti, kad su grandikliu galima dirbti ir stovimoje padėtyje, saugant nugarą, nes grandikliai turi keičiamus kotus. Todėl verta įsigyti ir ilgesnį kotą.
Valymas rankiniu šepečiu. Jeigu trinkelių tarpuose atsirado samanų, nėra užaugusių didelių piktžolių, tinkamas įrankis būtų specialus šepetys, turintis dvi funkcijas. Profilaktiniam tarpelių išvalymui puikiai tiks jo dalis su standžiais šeriais. Ši šepečio pusė išvalo tikrai nemažai, tik reikia nepatingėti patrinti. Išsivalo kartu visi nešvarumai, nedidelės piktžolės ir samanos.
Jeigu bevalant pasitaikys ūgtelėjusių piktžolių, verta naudoti šepečio priekyje įtaisytą geležtę, su kuria pavyks jas iškrapštyti.
Šepetį patartina labiau naudoti mažai užterštiems tarpams, lengvesniam išvalymui, kai trinkelės itin mažos ir siūlių yra labai daug.
Šepečio kotą, kaip ir grandiklio, taip pat galima keisti, pasirenkant tiek trumpą, tiek ilgą, kad nereikėtų keliais klūpoti ar varginti nugaros pasilenkus.
Valymas elektriniu šepečiu. Jeigu su trinkelių valymu tenka susidurti dažnai, patartina įsigyti elektrinį šepetį, kuris skirtas šiam tikslui. Valymo principas su juo – kaip su žoliapjove: sukasi aštrus šepetys ir valo trinkelių tarpų samanas, nešvarumus. Privalumas – greitas procesas, nevarginama nugara ir keliai klūpant.
Bet jeigu stipriai apleidote, ilgai nevalėte trinkelių tarpų, sudėtingesnėse vietose reikės ir pasilankstyti, panaudoti įprastą grandiklį, kad išpjaustyti ūgtelėjusias piktžoles.
Atkreipiame dėmesį, kad elektriniai šepečiai parduodami su dviem šepečių diskais: nailoninis – nestipriai sužėlusioms vietoms, ir metalinis – didelėms piktžolėms šalinti. Naudodami metalinį diską nepersistenkite, nesubraižykite trinkelių paviršiaus. Išbandykite pradžioje mažame plote, koks bus rezultatas.
Elektriniai šepečiai dažniausiai būna laidiniai, jungiami tiesiai prie elektros šaltinio. Todėl svarbu apgalvoti, kaip toli elektros lizdas nuo tvarkomo ploto.
Pabaigus grandymo darbus, nesvarbu ar su grandikliu, ar su mechaniniu, ar su elektriniu šepečiu valėte trinkelių tarpus, būtina sušluoti lauko šepečiu visas
samanas, žoles, šaknis ir nešvarumus, išvalytus iš tarpų. Stenkitės, kad visa tai, kas buvo išvalyta, nepatektų atgal į tarpus.
- Plovimas aukšto slėgio srove
Du ekologiškus trinkelių tarpų valymo būdus jau aptarėme. Trečiasis – valymas aukšto slėgio vandens srove. Stipri vandens srovė išplauna samanas, dumblius bei piktžoles ir kitus nešvarumus. Tuo pačiu nuplauna ir pačias trinkeles (ar kitokias plyteles) atšviežina jų spalvą, bent šiek tiek nuima apsamanojusio, apdumblėjusio trinkelių sluoksnio. Valant aukšto slėgio srove piktžolių ir samanų naikinimas tarp trinkelių vyksta greitai ir efektyviai. Jeigu ir lieka kokia didelė piktžolė, ją belieka tiesiog išrauti.
Specialus plovimo įrankis šiam darbui atlikti nėra pigus. Todėl jį įsigyti neverta, o verčiau išsinuomoti ir tuo pačiu nusiplauti ne tik grindinį, bet ir kitus plotus, kur tinka šis būdas.
Kaip trūkumą šio valymo būdo galima įvardinti tai, kad iš siūlių išplaunama viskas: ne tik piktžolės, bet ir siūlių užpildas, sutvirtinantis trinkelių plotą. Taip, valymas aukšto slėgio srove išplauna visus nešvarumus ir kažkiek siūlių užpildo. Bet lygiai taip pat prarandama dalis užpildo ir valant mechaniniais būdais. Todėl jeigu norite, kad kasmet vargo būtų mažiau, turėtumėt užpildais papildyti tarpus ir po išvalymo su grandikliu, ir po išvalymo su šepečiu, ir žinoma, po išvalymo su vandens srove. Jeigu po valymo lieka bet kokie tarpeliai tarp trinkelių (o pašalinus piktžoles, jų tikrai lieka), tai jie savaime užsipildys tuo, kas nereikalinga – užsineš smėliuko, žemių ir naujų piktžolių sėklų. O to mes labiauiai nenorime.
Taigi, dėmesio! Po trinkelių tarpų išvalymo būtina juos papildyti nauju užpildų sluoksniu! To
pasekoje turėsime atnaujintas tvarkingai atrodančias trinkeles ir išvengsime greitai atsirasiančių piktžolių. Yra net specialių užpildų, kurių sudėtyje yra rūgščių, nepalankių piktžolėms augti.
Dar vienas svarbus momentas, ką reikia žinoti prieš valant aukšto slėgio vandens srove trinkelių tarpus, kad trinkelių grindinys turėtų būti paklotas labai kokybiškai, nes stipri srovė gali ne tik išplauti plytelių tarpuose esančius nešvarumus, samanas, dumblius ir žoles, bet ir išjudinti jas pačias.
Plovimą aukšto slėgio srove reikėtų naudoti tuo atveju, jeigu danga labai purvina ir rečiau nei kas metus. Kita vertus, toks būdas įprastu atveju yra laikomas pakankamai saugiu ir efektyviu.
- Herbicidai
Įvairiems nepageidaujamiems augalams naikinti naudojami produktai vadinami herbicidais. Jie padeda efektyviai atsikratyti nemėgstamų piktžolių, jų efektyvumas tikrai didelis, yra nemažas pasirinkimas.
Cheminiai preparatai ateina į galvą iš karto po ilgo ir varginančio ravėjimo proceso. Atrodo, kad ką tik trinkelės buvo švarios, o po keleto savaičių vėl pradeda žaliuoti…
Apskritai į samanas galima žiūrėti atlaidžiau. Pavėsyje jos auga automatiškai, tad kova su samanomis – kova su vėjo malūnais. O žalsvi minkšti tarpeliai tarp trinkelių gali būti net visai gražus kiemo dekoras.
Esminis herbicidų minusas yra tai, kad jie gali būti pavojingi tiek žmogui, tiek aplinkai. Taip, trinkelių nevalgom, tai koks skirtumas, galima ir chemines priemones naudoti. Tačiau apželdinimo kursuose mokome, kad jeigu tik galima išvengti cheminių priemonių, tokių kaip herbicidai, naudojimo, tai geriau būtų jų ir nenaudoti.
O jeigu jau nusprendėte naudoti herbicidus, naudokite juos tik atidžiai perskaitę instrukciją, nurodytomis proporcijomis. Visus herbicidus rekomenduojama naudoti sausu oru, kadangi lietus gali nuplauti.
O svarbiausia yra jūsų sveikata. Nepamirškite apsaugos priemonių, kad patys neįkvėptumėt, kad nepatektų ant rankų, ant akių. Jei jau naudojate, tai pasistenkite, kad tikrai būtų poveikis: užpilkite tiksliai ant žaliosios augalų dalies (o ne ant sudžiūvusių lapelių), ne prieš lietų (kad nenuplautų pirma laiko), o po lietaus. Būtų gerai, kad kurį laiką ant tos vietos nevaikščiotumėte, nevažiuotumėte automobiliu, nes herbicidai prilips prie batų, padangų, ir persineš į nepageidaujamas zonas, į gyvenamąsias patalpas.
Visi oficialiai pardavinėjami herbicidai Europos Sąjungos pripažinti kaip tinkami naudoti, todėl jei viską darysite pagal taisykles, jums pavojus nekils.
Naminė chemija
Nuo senų laikų yra žinomos namuose pagaminamos cheminės priemonės piktžolėms tarp plytelių naikinti. Jeigu nenorite naudoti intensyvios ir sveikatai bei aplinkai kenksmingos chemijos, galite paprasčiausiai pasigaminti mišinių iš namuose randamų medžiagų druskos bei acto. Butelyje su purkštuku ištirpinę bent pusę stiklinės druskos ir išplakę purkškite į tarpus tiesiai ant piktžolių ar samanų. Galite naudoti ir sausą druską, tiesiog pabarstydami jos ant augalų, vėliau ją nuplaudami vandeniu. Po kažkiek laiko piktžolės nuvys. Panašiai daroma ir su actu – sumaišome acto tirpalą santykiu 1:1 su vandeniu ir apipurškiame juo piktžoles. Šis tirpalas taip pat veikia kaip ir druskos, ir piktžolės ilgainiui nuvysta.
Prevencija prieš piktžoles ir samanas
Kadangi piktžolės ir samanos yra labai daigios ir atsparios, apsaugoti trinkelių tarpus yra gana sudėtinga. Visų pirma, pastebėta, kad intensyviau naudojamuose takeliuose auga mažiau piktžolių. Bet tai nereiškia, kad turite daugiau jais vaikščioti. Tiesiog įsirengiant takelį trinkelėmis reikėtų pagalvoti, ar tikrai šioje vietoje būtinos trinkelės. Galbūt rečiau naudojamam takeliui galėtų būti klojamos atskiros šaligatvio plytelės ar trinkelės. Gamintojai siūlo ir technologinių prevencinių preparatų. Vienas jų – specialus užpildas, naudojamas trinkelių tarpams užpildyti, apsaugantis nuo augmenijos tarpuose augimo. Pasidomėkite juo įmonėse, prekiaujančiose trinkelėmis.